Gwarancje finansowe a płynność finansowa przedsiębiorstwa

Często w procesie pracy z Klientami, szczególnie na początkowym etapie rozważamy efektywność stosowania gwarancji finansowych – zarówno tych udzielanych przez ubezpieczycieli jak i banki.

Pojawia się tutaj jedna podstawowa kwestia – płynność finansowa przedsiębiorstwa. Dzięki zastosowaniu zabezpieczenia kontraktu w formie gwarancji gotówka trafia na konto firmy w 100% w momencie wymagalności faktury. Klienci, zamawiający, inwestorzy na rzecz, których realizujemy kontrakt są zabezpieczeni w alternatywny sposób dzięki czemu nie zatrzymują naszych pieniędzy.

W dobie dwucyfrowej inflacji i szalejących (w górę i w dół) cen materiałów budowlanych czy nośników energii trudno zaplanować kosztorys realizacji kontraktu. Doświadczenie szeregu Klientów, z którymi pracujemy jest przy tym takie, że realnie realizowana marża na kontrakcie rzadko jest dwucyfrowa. 

Oznacza to, że przy średnim okresie realizacji kontraktu wynoszącym około 1 roku niezwykle trudno zaplanować ile realnie można na nim zarobić. 

Gwarancje finansowe a płynność finansowa przedsiębiorstwa
Gwarancje finansowe a płynność finansowa przedsiębiorstwa

Wprowadzenie elementu gwarancji jako prostego stabilizatora pozwalającego efektywnie skrócić okres oczekiwania na pieniądze pozwala uprościć biznes. 

Zazwyczaj zatrzymania na okres realizacji kontraktu, jaki znajdujemy w kontraktach budowlanych wynosi .. 10%. 

Mamy zatem inflację ponad 10% (pewnie realnie około 20%), 10% pieniędzy zatrzymanych na okres realizacji kontraktu, i realną marżę w okolicy 10%. Łatwo zauważyć, że przy takich poziomach rentowności realizowanych prac zabezpieczanie wykonania kontraktu deponowaną u zamawiającego gotówką sprawia, że zarabiamy dopiero na samym końcu, finansując de facto realizowany kontrakt z własnej kieszeni. 

Zamiana zabezpieczenia gotówkowego na zabezpieczenie w formie gwarancji (bankowej bądź ubezpieczeniowej) pozwala realnie podnieść rentowność prowadzonego biznesu.