Projekt z pogranicza finansowania i aranżacji biznesu hotelarskiego w portfolio

Klient posiada 10% udziałów w spółce celowej, będącej właścicielem gruntu przy jednym z większych lotnisk w Polsce. Spółka ma grunt i pozwolenie na budowę wraz z umową z jedną z kilku najbardziej rozpoznawalnych sieci hotelowych na świecie. Lotnisko co roku rośnie, i ma bardzo jasno wytyczoną ścieżkę rozwoju. Podobnie teren dookoła gdzie powstaje strefa biurowa. Świetna komunikacja z miastem, nowoczesne otoczenie. 

90% udziałów posiada z kolei inwestor spoza branży, który chciał wejść w nieruchomości, żeby zdywersyfikować portfel posiadanych aktywów. Padło na branże hotelarską – jako bardzo bezpieczną i konserwatywną. Wybór lokalizacji – szybko rozwijające się lotnisko w jednym z głównych miast Polski był dodatkowym argumentem. A potem przyszedł COVID. Projekt doprowadzony do etapu, w którym można rozpoczynać budowę. Jednak COVID sporo namieszał. Nagle okazało się, że branża hotelarska może zostać w ciągu jednego dnia wyłączona, a to co wyglądało na konserwatywną ostoję dla kapitału zostało w całości wyłączone. Inwestor zdecydował się na skracanie tych pozycji i powrót do tego co zna najlepiej i na czym zarobił pieniądze – do IT. 

W tym punkcie weszliśmy do pracy my. Nasze zadanie polega na skojarzeniu nowego inwestora, który obejmie udziały w spółce celowej (SPV) za określoną cenę (wynoszącą tyle ile poniesione nakłady plus premia za doprowadzenie projektu do tego momentu, w którym jesteśmy). 

Prowadzimy obecnie rozmowy z dwoma family office zarządzającymi prywatnym majątkiem dwóch rodzin w formie TFI. Rozmowy zakładają objęcie udziałów i zapewnienie płynności niezbędnej do budowy hotelu. 10% udziałowiec zostaje na projekcie, jest gwarantem jego realizacji. Portfolio hotelarskie składa się z 16 zrealizowanych projektów. 

Będziemy informować na jakim jesteśmy etapie, kiedy zapadną ostateczne decyzje. Ten projekt cieszy, z uwagi na to, że jest doskonałą egzemplifikacją tworzenia wartości i jakości w kulturze win – win.